Da ima ta pleh res dušo se je izkazalo včeraj, 3. oktobra 2018, ko je obnovljen Aljažev stolp na heliodromu v Mojstrani že zgodaj zjutraj pričakala množica ljudi. Vsi so želeli izkoristiti trenutek, da se fotografirajo z njim in kljub skoraj dveurni zamudi helikopterja, je prijetno druženje minilo skoraj prehitro. Govorilo se je o Aljaževem stolpu, Aljažu, zgodbah in prigodah z vrha Triglava, … V sklopu kulturnega programa smo zapeli pesmi, ki so jih morda celo zapeli pred 123 leti, ko so stolp prvič pospremili na našega očaka. Trenutek dviga stolpa je bil zelo čustven in marsikdo je potočil kakšno solzo.

Stolpu smo pomahali v slovo in druženje nadaljevali v muzeju, kjer sta ob tej priložnosti na ogled dva neprecenljiva dokumenta: kupna pogodba med Jakobom Aljažem in občinama Dovje in Mojstrana za 16 m2 na vrhu Triglava, kamor je Aljaž postavil stolp ter prva vpisna knjiga Aljaževega stolpa. Med drugim so si ju ogledali visoki predstavniki Ministrstva za kulturo, Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije in Narodnega muzeja Slovenije.

Več o obnovi si preberite na spletni strani ZVKDS.