Razmere v gorah
Razmere v gorah se izredno hitro spreminjajo. Zato se je pri izbiri ture potrebno zanašati na preverjene in kvalitetne informacije.
Naš muzej je povezan z licenciranimi gorskimi vodniki, ki nam bodo javljali informacije s terena, da jih bomo lahko delili z vami.
Aktualna poročila s terena so zapisana spodaj.
Za dodatno pomoč in informacije smo vsak dan dosegljivi prek telefona:
+386 (0)8 380 67 30 ali 041 499 029 od 9. do 16. ure ali preko spletne pošte info@planinskimuzej.si.
Poskušali vam bomo odgovoriti na vsa vprašanja in svetovati glede primernosti izbire poti in cilja.
Hkrati pa svetujemo, da v kolikor niste prepričani v svoje znanje in sposobnosti, najamete gorskega vodnika in se v gore podate z njim.
Seznam licenciranih gorskih vodnikov najdete na povezavi.
Za avtobusne prevoze v dolino Vrata in parkirišča v Mojstrani kliknite na povezave:
Karavanke
Karavanke – aktualna poročila
Zapisal: Igor Kremser
Zapisal: Igor Kremser
Zapisal: Igor Kremser
Zapisal: Igor Kremser
Zapisal: Igor Kremser
Zapisal: Igor Kremser
Kamniško - Savinjske Alpe
Kamniško – Savinjske Alpe – aktualna poročila
Zapisal: Igor Kremser
Zapisal: Peter Jeromel
Zapisal: Igor Kremser
Julijske Alpe
Julijske Alpe – aktualna poročila
Smučarskih linij za vzpon je kar nekaj vendar so le te pomrznjene, zato svetujemo uporabo srenačev. Turo načrtujete tako, da boste smučali med 10 in 11 uro saj bo kasneje sneg preveč mehak za ugodno smuko. Snežne razmere so stabilne. Izogibajte se grebenov čez katere visijo opasti.
Zapisal: Igor Kremser
Na travnatih pobočjih tik pred vrhom Viševnika se je sprožil talni plaz, zato je snežna površina nad predelom plazu po kateri poteka gaz na vrh Viševnika nepodprta. Zato obstaja možnost, da se v naslednjih dneh zaradi otoplitve snežna površina odpelje. Svetujem dodatno previdnost na tem predelu.
Zapisal: Igor Kremser
Za vzpon na Debeli vrh so potrebni srenači, saj je snežna podlaga na nekaterih predelih poledenela. Izogibati se je potrebno predelom z napihanim snegom ki jih je kar nekaj. Pri smučanju smo deležni sokrje do zelo trde podlage v zgrnjem delu. V gozdu pa se najde še kakšen predel z mehkim in suhim snegom.
Zapisal: Igor Kremser
Do Komne pot razrita, slaba za smučat. Nad Komno precej bolje, vendar pa veliko klož. Vzpon čez Lepo Komno, spust preko Srednjega vrha in spet proti Lepi Komni.
Zapisal: Mitja Šorn
Visoke temperature v soboto so dodobra zmehčale snežno odejo, ki pa je ponoči pomrznila. Svežega snega pa je padlo bistveno premalo, da bi bila smuka ugodna, saj so se med borovci pojavili veliki zastrugi, ki jih novozapadli sneg ni pokril. Tako da Debeli vrh potrebuje še eno pošiljko snega, da bo smuka užitna.
Zapisal: Igor Kremser
Vstop v samo smer zaradi snega ni problematičen, saj se ga lahko obide po levi strani. Smer je do Slovenske grape kopna. Nekaj previdnosti je potrebno zaradi naloženega kamenja. Za varen vzpon po Slovenski grapi je NUJNO POTREBNA zimska oprema. Prevčev in Frelihov izstop sta brez snega.
Zapisal: Igor Kremser
KRMA: Pot je v celoti kopna. Zima ni pustila nobenih posledic zato je pot normalno prehodna. Nekaj pazljivosti je potrebno 10 min pred Kredarico kjer je pot zelo grušnata. (veliko drobnega kamna).
PRAG:
Na poti čez Prag je na veliko mestih veliko drobnega kamnenja, zato previdnost pri hoji tudi pri lažjih delih poti ne bo odveč, da ne pride do zdrsa. Prečiti je potrebno tudi cca 20 m široko snežišče. Zato se za ta del priporoča zimska oprema. Opaziti je bilo, da nekateri poskušajo obiti snežišče po spodnji strani, ampak pri tem obstaja možnost zdrsa na grušču. Jeklenice niso poškodovane.
VRH TRIGLAVA:
Pot iz Kredarice do vrha je v celoti kopna. Zima na jeklenicah ni pustila posledic. Na mestih kjer jeklenice so, so te nepoškodovane.
Zapisal: Igor Kremser
Poti na in proti Kredarici:
- Vrata – Čez Prag, Tominškova, Plemenice: trenutno je še potrebna zimska oprema – dereze in cepin
- Krma – navadna gorniška oprema.
Kredarica – Triglav – Kredarica
– ni potrebna zimska oprema – je kopno in se potrebuje oz. močno priporoča ferata komplet – čelada, pas, ferata sistem
Triglavski dom na Kredarici – 15. 6.
Dom Planika – 1. 7.
Koča na Doliču – 1. 7.
Vodnikov dom na Velem Polju – 22. 6.
Zasavska koča na Prehodavcih – 23. 6.
Dom Valentina Staniča – 1. 7.
Koča pri Triglavskih jezerih – 25. 6.
Kovinarska koča – Odprta
Aljažev dom v Vratih – odprt
Dom na Komni – odprt
Pogačnikov dom na Kriških podih – 24. 6.
Zapisal: Igor Kremser
Zapisal: Igor Kremser
Zapisal: Peter Jeromel
Zapisal: Igor Kremser
Zapisal: Igor Kremser
Drugi dan magistrale je lepo izvedljiv. Snega je dovolj tudi v gozdu. Jezera so lepo pokrita s snegom in se zaenkrat lahko hodi čez njih. Snežne razmere so stabilne.
Za vzpon do Hribarc so potrebni srenači. Nekaj previdnosti je potrebne pri začetku smučanja v Velsko dolino iz Hribarc, saj je veter odpihnil dosti snega, zato je potrebno nekaj pozornosti pri izbiri smučarske linije. Nadaljnja smuka po Velski dolini do Velega polja ni problematična in snega je tudi dovolj.
Za vzpon do Bohinjskih vratc so potrebni srenači, saj je snežna odeja pomrznjena. Trenutno je še možno smučanje pričeti čisto na vratcih, smuka v dolino Krme ni problematična, saj je snega dovolj. Snežne razmere so dokaj stabilne, je pa zadnje dni pihal močan veter, zato previdnost pri prečenju ali smučanju po pobočjih z napihanim snegom ne bo odveč.
Zapisal: Igor Kremser
Zapisal: Igor Kremser
Zapisal: Igor Kremser
Zapisal: Igor Kremser
Zaradi pomankanja snega je vzpenjanje skozi kanal kjer se letna pot za Špik odcepi levo, nekoliko oteženo. Prehod v Dnino je lepo prehoden vendar se moramo pri najožjem delu držati nekoliko levo okoli borovcev. Grapa med Malo in Veliko Martuljško Ponco je lepo zalita, vendar nekoliko trda. Vršni del pa je dokaj kopen in je potrebno nekaj previdnosti. Za sestop pa je za večjo varnost potrebna vrv. Smuka iz Dnine pa nam ponudi od skorje do trdega grifig snega. Snežne razmere so stabilne, izogibati pa se moramo strmejših delov z napihanim snegom.
Zapisal: Igor Kremser
Snežne razmere so stabilne. Nekaj previdnosti je potrebno na območjih z napihanim snegom. Smučarska gaz je lepo speljana ampak trda, zato so za vzpon nujni srenači. Smuka je v zgornjem delu dobra, v spodnjem pa se začne pojavljati skorja, ki otežuje smuko.
Zapisal: Igor Kremser
Predstavljamo gorske vodnike, ki nam posredujejo informacije:
Mitja Šorn
Gorski vodnik, IFMGA
Igor Kremser
Gorski vodnik, IFMGA
Peter Jeromel
Gorski vodnik, IFMGA in predsednik Združenja gorskih vodnikov Slovenije
Gregor Kofler
Gorski vodnik, IFMGA