Vsako leto konec avgusta pripravljamo Aljaževe dneve na Dovjem, v Mojstrani in v Vratih. S prireditvami v raju pod Triglavom obudimo spomin na velikega Slovenca Jakoba Aljaža, domoljuba, planinca, graditelja planinskih postojank, glasbenika, župnika, ki je med nami v dovški fari preživel skoraj štiri desetletja svojega življenja. Program je prežet s kulturo, planinstvom, domoljubjem, v znamenju Aljaževega delovanja.

Jakob Aljaž se je leta 1889, ob prihodu na Dovje, znašel v zibelki ljudske ustvarjalnosti.  Kleni, domoljubni duhovnik je med domačini opazil veliko ljubezen do petja, igranja in plesa. V krajih pod Triglavom je pustil neizbrisen pečat. 1989. leta smo mu postavili spomenik. Od tedaj v njegov spomin prirejamo tradicionalno prireditev Aljaževe dni, letos jubilejne, 31. po vrsti.

PROGRAM:

Petek, 25. avgust

• 20.00 Čopov Joža, zgodbe o legendarnem slovenskem plezalcu in gorskem reševalcu, predavanje
    Slovenski planinski muzej, Mojstrana

Sobota, 26. avgust

• 11.00 Srečanje krajanov ob slovesnem vstopu KS Dovje-Mojstrana v družino Gorniških vasi (Bergsteigerdörfer)
    Aljažev dom, Vrata
  • 20.00 Slovenci v Kanalski dolini, dokumentarni film, pogovor z avtorji filma in kratek glasbeni program s pevci iz zamejstva
    Aljažev prosvetni dom, Dovje

Nedelja, 27. avgust

• 8.00 Gustlnov pohod, PD Dovje Mojstrana
    Aljažev dom – pod Triglavsko severno steno na sedlo Luknja / krajša varianta – bivak pod Luknjo
    zbor ob 8h pri Aljaževem domu, Vrata
  • 15.00 Najlepše slovenske melodije, Banda citrarska in tenorist Klemen Torkar
    cerkev sv. Klemena, Mojstrana
  • 16.00 Sveta maša
    cerkev sv. Klemena, Mojstrana

Pokrovitelj prireditev je Turizem Kranjska Gora. Vstop prost.

Za obisk doline Vrata priporočamo prevoz z avtobusom (brezplačni), vozni red je na voljo TUKAJ.