Vabljeni na odprtje gostujoče razstave Gorenjskega muzeja z naslovom Izurjeni za gorsko vojskovanje: I. planinski pehotni polk Vojske Kraljevine Jugoslavije.
Dogodek bo potekal v petek, 27. oktobra ob 18. uri v Slovenskem planinskem muzeju.
Prvi planinski pehotni polk Vojske Kraljevine Jugoslavije je bil specializirana planinska enota. Obvladali so vsa načela taktike gorskega bojevanja: gorništvo, smučanje in reševanje v gorskem svetu. Svoje urjenje pa so redno opravljali tudi v Bohinju, del pripadnikov polka nastanjenih v Mojstrani, pa tudi na Vršiču. Vojaška ekipa je celo sodelovala na mednarodnih smučarskih tekmah v patrolnem teku, predhodniku današnjega biatlona. Leta 1937 je na svetovno prvenstvo v tej disciplini, v Chamonixu, odpotoval tudi Bohinjec Joža Podlipnik.
Z razstavo vam odkrivamo zgodovino tega skoraj pozabljenega polka, ki je imel en bataljon stacioniran v Mojstrani ter takratno dogajanje na širšem območju Mojstrane.
Razstavo bomo odprli ob glasbeni spremljavi violončelista Milana Hudnika.