Slovenski planinski muzej je v mnogih pogledih drugačen muzej. Bogato planinsko dediščino predstavljamo v duhu spoštovanja in ljubezni do gora, a ne le preko predstavljenega muzejskega gradiva, temveč predvsem v praksi. Umeščen v srcu Alp, na začetku doline Vrata, ki vodi pod mogočno Severno triglavsko steno, je izhodišče za mnoge izlete in planinske ture. Zato ni presenečenje, da marsikateri obiskovalec naših gora zavije k nam po informacije iz prve roke, s katerimi vedno z veseljem postrežemo.

Kmalu je informiranje obiskovalcev preraslo v odgovorno nalogo, a smo jo pogumno prevzeli in leta 2016 tudi uradno odprli Turistično informativni center, ki ga vodi Turistično društvo Dovje – Mojstrana. Tako v muzeju postrežemo z aktualnimi informacijami o vremenskih razmerah v gorah, odprtosti planinskih koč in domov, vodnikih, stanju planinskih poti ter z napotki o varnem gibanju in naravovarstvenem vedenju v gorah.

Špela Smolej Milat, muzejska informatorka