Ideja o prostoru doživetij je nastala na enem od sestankov sodelavcev v muzeju. Podprl jo je tudi župan Občine Kranjska Gora, gospod Janez Hrovat. V letu 2016 smo pred muzejem postavili skalnjak, na katerem se še danes v soncu ponosno sveti kralj julijskih bivakov – Bivak II. Ko boste vstopili vanj, boste lahko (seveda tudi v angleškem jeziku) poslušali zgodbo dveh planincev, ki opisujeta doživetja v tem več kot 80 let starem zatočišču, ki ima posebno dušo. Bivak je obdan z alpskim cvetjem. Ko smo ga postavljali na skale pred muzejem, smo obeležili 110-letnico Semenarne Ljubljana, ki nam je v ta namen podarila 110 planik. Želite svojo planiko? Imamo rešitev. Nikar jih ne trgajte v gorah; tam, kjer rastejo, so najlepše in najbolj ponosne. Svoje lahko zasejete v domačem vrtu ali lončku, saj smo s Semenarno naredili semenske vrečke prav ob 120. obletnici, odkar je planika ali očnica prva zaščitena rastlina na Slovenskem. Kupite si vrečico s semeni v našem muzeju, pa boste potešili svojo željo po planikah. Če pa ste bolj pustolovskega duha, se boste od bivaka odpravili pod zemljo – dobesedno. V stilu Julesa Verna, a ne boste šli ravno do središča Zemlje, zagotovo pa boste skozi nekaj sob, ki se skrivajo za železnimi vrati, uspešno zbežali pred nevihto.

Uf, kako smo se zabavali s sodelavci iz Enigmariuma ob postavljanju prvega »escape rooma« v slovenskih muzejih. Zdaj pa se pri nas lahko zabavate vi – in to večkrat zapored, saj so naloge vedno znova drugačne! Več o tem najdete tule: https://www.planinskimuzej.si/pustolovscine/pobeg-v-bivak/.

Si upate?

Matjaž Podlipnik, koordinator za turizem