JEZERNIKOVA VRŠA, 11. 12. 2020
Jezernik je bil mož urnih rok, nikoli mu ni ušla nobena riba. Odnašal jih je v svoj podvodni grad in vse pojedel sam.
V Ukancu pa je živel v nizki bajti reven ribič, ki je imel samo star sak. Vsak dan ga je vrgel v vodo, da bi ujel vanj kakšno ribo. A to se je redkokdaj zgodilo. Povodni mož je kobacljal po vodi, se premetaval, da je pregnal vse ribe izpred saka.
Nekega dne pa je ribič v svojem velikem ogorčenju, ker ni cel dan ujel nobene ribe, le zavpil z bolečino v glasu:«Če za dnem ne bom v sak ulovil nobene ribe, jih bom lovil ponoči!«
S tem je prebudil Jezernika, ki je sit kot basulja, dremuckal na soncu pred svojim gradom. Tako se je zasmejal, da je njegova sapa tako vzvalovila jezero, da spet nobena riba ni zašla v ribičev sak. Če pa je že katera hotela, je takoj ko je zagledala sak, pobegnila v temne globine.
Ves dolgi dan, je ubogi ribič spet zaman ribaril. Ko so se prižgale zvezde na nebu in je sonce utonilo za zasneženimi planinami, je še kar potrpežljivo čakal, da se bo v njegov sak ujela kakšna riba. Noč je bila svetla, lepa. V ribičevem srcu pa je vse bolj raslo sovraštvo do povodnega može.
Na vzhodu se je začel porajati nov dan, v hostah nad Ukancem pa se je začelo prebujati življenje. Oglasila se je kukavica, žvrgolenje drobnih ptic je napolnjevalo reber. Vsa okolica jezera se je kopala v sončni luči. Mirno in tiho je ribič še vedno stal ob jezeru in z budnim očesom oprezal po vodi.
Tedaj se je razjezil in zagrozil Jezerniku: »Požrešni in zavistni povodni mož! Ti si kriv, da nobene ribe ne ulovim! A le počakaj! Kakor ti meni, tako jaz tebi! Tudi ti ne boš ulovil nobene ribe več!«
Jezernik se zakrohota iz vode. «Ubogo revše, zaman mi groziš! V jezeru sem jaz gospodar!«
Užaljeni ribič je tekel domov po rovnico in z njo začel kopati jarek na bregu.
Povodnega moža je uščenila radovednost:«Kaj pa delaš?«
Ribič:Jarek kopljem, takšen, da bo po njem odteklo jezero in boš tudi ti ostal brez rib in na suhem žaloval in gladoval!«
Zdajci je telebanasti povodni mož prestrašeno zakričal, da je odmevalo od Pršivca: »Tega ne smeš storiti! Brez vode bi ne mogel živeti. Če mi vodo iz jezera izpustiš, me ugnobiš! Pusti vse tako kot je, pa ti podarim tako vršo, ki bo zmeraj polna rib, ko jo boš vrgel v jezero!«
Rečeno – storjeno. Po vodi je priplavala čudežna vrša povodnega moža. Ribič jo je potegnil iz vode, kopačo pa zadegal v jezero kjer najbrž rjavi še danes na jezerskem dnu. Hja, zdaj je bilo tudi zanj rib na pretek! Kadarkoli je v jezero vrgel čudežno vršo, se je vanjo ulovilo tolikanj rib, da jih je bilo dovolj za vse Bohinjce. Po njegovi smrti je Jezernikova vrša izginila kdove kam. Od takrat tudi Bohinjci nimajo jezerskih rib odveč. (vir: Zupanc Lojze: Zlato pod Blegošem, MK, 1971, str. 99)
– Besedni detektiv (poiščite in raziščite pomen neznanih besed): zadegati, kopača, ugnobiti, gladovati, uščenila radovednost, hosta, basulja, sak, jezernik
– Triglavski narodni park (TNP) – kaj pomeni narodni park, zakaj se tako imenuje, kje je Triglav, kaj je pod Triglavom, Bohinjsko jezero, zakaj rečemo triglavski raj, od kod pridemo na Triglav, pravila lepega vedenja v TNP in na planinskih poteh, v planinskih kočah
– Raziskovalec domačega pravljičnega izročila. Pomagate si lahko z lokalnimi publikacijami, pripovedovanjem starih ljudi, raznimi knjigami pravljic s slovenskim ljudskim pripovednim izročilom: Irena Cerar. Pravljične poti Slovenije; pravljicami Lojzeta Zupanca, pravljicami Janeza Trdine, Jakoba Kelemine in drugih lokalnih zbiralcev)
– Igrica ulovi ribico (vsak otrok nariše ribico, položite jih na mizo in pihajte vanje s fenom, poskusite z rokami ujeti ribice)
– Igrica Kaj nam pove slika (izberimo nekaj piktogramov in naj otroci povedo kaj pomenijo), piktograme si lahko izmislite in narišete tudi sami in jih uporabite kot pravila v razredu
– Zaigrajte pravljico po svojih besedah. Lahko uprizorite valovanje jezera. Lahko izdelate prstne lutke, lutke na paličici, senčne lutke in zraven celo lutkovno gledališče iz škatle za čevlje.
– Naredite plesno koreografijo za Planinkovo pesem
– Voden ogled muzeja prilagojen starostni skupini (igrica Prispel si v kočo)
– Gorska pravljica
– Predmet pripoveduje
– Knafelčeva markacija
– Delavnica: oznake na planinski poti
– Delavnica planinska koča
Slikarska delavnica predstavljena v oddaji: vrša z ribicami (mokra tehnika s prelivanjem)